s70 smart

Koumpouriana

20 - 03 - 2019
Καταφύλλι
Σύλλογοι
Είσοδος μελών
Συνδεδεμένοι χρήστες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 42 επισκέπτες και κανένα μέλος

Παραπομπές
Ενημέρωση - ψυχαγωγία

Ela na paiksoume

04 Gia Programma Ξεκινάει την Πέμπτη 14/3 το 35ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου - Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα της διοργάνωσης.

 Στο επίκεντρο του πανελλαδικού ενδιαφέροντος θα βρίσκεται η Καρδίτσα από αυτή την Πέμπτη 14 Μαρτίου που ξεκινάει το 35ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας το οποίο διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων του Νομού.

 Συνδιοργανωτές: η Περιφέρεια Θεσσαλίας-Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, ο Δήμος Καρδίτσας, η Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας και το Επιμελητήριο Καρδίτσας.

 Συμπαραστάτης η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.

Υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού

 Χορηγοί: Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας, Ψυχιατρική Κλινική ΚΑΣΤΑΛΙΑ, Εταιρεία ΘΕΟΝΗ - Φυσικό Μεταλλικό Νερό. Χορηγοί επικοινωνίας: ΕΡΤ3, ΕΡΤ Λάρισας και ΕΡΤ Βόλου.

 Το πρόγραμμα του 35ου Π.Φ.Ε.Θ.Κ.

 Πέμπτη 14 Μαρτίου - Ώρα 8:30μ.μ.

  > Τελετή έναρξης - Χαιρετισμοί

  > Μουσική παράσταση με τον Βασίλη Λέκκα. Στο πιάνο ο Γιώργος Σαλτάρης.

 Παρασκευή 15 Μαρτίου - Ώρα 8:30μ.μ.

  > Θεατρική Σκηνή Βαρνάβα Δημοτικού Θεάτρου Μαραθώνα με το έργο «Αλμανάκ» της Μαριάννας Κάλμπαρη

 Σάββατο 16 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Κεντρική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Μυλοποτάμου με το έργο «Η ποντικοπαγίδα» της Αγκάθα Κρίστι

 Κυριακή 17 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Ελληνικό Θεατρικό Εργαστήρι Βρυξελλών με το έργο «Γάμος άνευ νύμφης» του Αλέξανδρου Ρίζου Ραγκαβή

 Δευτέρα 18 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Κεντρική Σκηνή Πολιτιστικού Συλλόγου Περιγιαλίου ΑΠΟΛΛΩΝ με το έργο «Μάνα, μητέρα, μαμά» του Γιώργου Διαλεγμένου

  > Τιμητικό αφιέρωμα στον ηθοποιό, συνθέτη και μουσικό Γιάννη Ζουγανέλη

 Τρίτη 19 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης με το έργο «Η αγάπη άργησε μια μέρα» της Λιλής Ζωγράφου

 Τετάρτη 20 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Θεατρική Ομάδα «Φύρδην Μίγδην» Συλλόγου Προσφύγων Ανατολικής Θράκης Αγίας Τριάδας με το έργο «Η επιστροφή της Κ.Τ.» του Φρήντριχ Ντύρενματ

 Πέμπτη 21 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Ομάδα Τέχνης «βορείως» Ιωαννίνων με το έργο «…δι ΄αυτόν τον προορισμόν…» του Γιάννη Σεντελέ

 Παρασκευή 22 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Θεατρική Ομάδα Δήμου Ήλιδας «ερασιΤΕΧΝΕΣ» με το έργο «Ράφτης Κυριών» του Georges Feydeau

  > Τιμητικό αφιέρωμα στον ηθοποιό και συγγραφέα Κων/νο Τζούμα

 Σάββατο 23 Μαρτίου - Ώρα 8:30μμ.

  > Απονομή βραβείων

  > Τελετή Λήξης-Χαιρετισμοί

  > Μουσικό πρόγραμμα με το Σύνολο Ελληνικής Μουσικής του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας και τιμώμενο πρόσωπο τη μουσικό και συνθέτρια Ευανθία Ρεμπούτσικα.

 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΩΝ

 Σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Νομού Καρδίτσας θα πραγματοποιηθεί ένας κύκλος επιμορφωτικών συναντήσεων για τις τέχνες του θεάτρου με τους πλέον έμπειρους επιμορφωτές. Πιο αναλυτικά:

 - Την Δευτέρα 18 Μαρτίου, από 5:30 έως 6:30 μ.μ., η σκηνογράφος-ενδυματολόγος Χριστίνα Κωστέα στη Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας (Ν. Πλαστήρα 66)

 - Την Δευτέρα 18 Μαρτίου, από 6:30 έως 7:30 μ.μ., ο μουσικοσυνθέτης Κωστής Ζευγαδέλης στη Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας (Ν. Πλαστήρα 66)

 - Την Τετάρτη 20 Μαρτίου, από 5:00 έως 6:30 μ.μ., ο δημοσιογράφος-συγγραφέας-εικαστικός Θανάσης Λάλας στο Θέατρο Όψεις (Γαρδικίου 8, όπισθεν Παυσιλύπου)

 - Την Πέμπτη 21 Μαρτίου, από 12:00 έως 1:45 μ.μ., συνάντηση-συζήτηση μαθητών Λυκείων με τον δημοσιογράφο-συγγραφέα-εικαστικό Θανάση Λάλα στο Θέατρο Όψεις (Γαρδικίου 8, όπισθεν Παυσιλύπου)

 - Το Σάββατο 23 Μαρτίου, από 6:00 έως 8:00 μ.μ., σεμινάριο Α ΄θμιας και Β ΄θμιας Εκπ/σης με τον σκηνογράφο-ενδυματολόγο-ζωγράφο Γιάννη Μετζικώφ στο Θέατρο Όψεις (Γαρδικίου 8, όπισθεν Παυσιλύπου)

 ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

 Τρίτη 19 Μαρτίου - ώρα 10:30 π.μ. - Α ΄ Βρεφικός Σταθμός Καρδίτσας

 Θεατρικό παιχνίδι με θέμα «Ταξίδια απόδρασης στην αναζήτηση του χαμένου ονείρου»
 Επιμέλεια εκδήλωσης: Σύλβια Σινάνη, παιδαγωγός θεάτρου

 Η Κριτική Επιτροπή

 Το δύσκολο έργο της αξιολόγησης των διαγωνιζόμενων θιάσων θα αναλάβουν οι:

  > Γιώργος Α. Χριστοδούλου, θεατρικός συγγραφέας-δημοσιογράφος-μυθιστοριογράφος

  > Γιάννης Μόρτζος, ηθοποιός-σκηνοθέτης-καθηγητής υποκριτικής

  > Τζόυς Μιχαηλίδου, ηθοποιός-χορεύτρια-χορογράφος

  > Κωστής Ζευγαδέλης, μουσικοσυνθέτης

  > Χριστίνα Κωστέα, σκηνογράφος-ενδυματολόγος

 Τα Βραβεία που θα απονεμηθούν: Καλύτερης Παράστασης, Σκηνοθεσίας, Επιλογής Κειμένου, Α΄ Γυναικείου Ρόλου, Α΄ Ανδρικού Ρόλου, Β΄ Γυναικείου Ρόλου, Β΄ Ανδρικού Ρόλου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας «Τάσος Ζωγράφος», Μουσικής Επιμέλειας, Μουσικής Σύνθεσης, Χορογραφίας-Κίνησης, Βραβείο Κοινού.

Ο καιρός στο Καταφύλλι
Μαρία Καραούλη: Υποψήφια Ευρωβουλευτής
01 Karta Karaouli
Σελίδες μελών
Πρωτοσέλιδα
Δι@ύγεια - Δήμος Αργιθέας
Δήμος Αργιθέας
Εκλογές Σεπτ. 2015
Εκλογές 2014
Εκλογές 2012
Τελευταία άρθρα